Tvådelat, bemålat. Nedtill skänk med dörrpar och bakomliggande hyllinredning, ovan lådor. Upptill vitrin med hyllor, svängt krön. Nederdel bredd 104,5, djup 40,5, höjd 84 cm. Överdel bredd 108, djup 30, höjd 115 cm.
Troligen senare bemålning. Skador, slitage. Nyckel saknas.