Fanerat med valnöt. Två lådor i sarg, beslag av mässing. Gavlar med uppfällbara klaffar à 45 cm vardera. Total längd 220. Bredd 80. Höjd 75 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Mindre resningar i faner på bordsskiva.