TAKLAMPA, jugend, 1900-talets början, höjd ca 45 cm.

Smidd stomme i patinerad vitmetall med dekor i koppar. Glaskupa. En ljuskälla. Dekor av körsbär och bladverk. Diameter ca 35 cm.

Bruksslitage. Rostangrepp och ärgningar. Enstaka sprickor i metallen. Nagg i glaset vid kupans fäste och mindre repor. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK