SVEN KREUGER, tillskriven, olja på duk, signerad "KREUGER".
Vinterlandskap med röda hus. 46 x 61 cm.
Krackeleringar. Ytsmuts.
Konstnären var brorson till Nils Kreuger. Han studerade vid Valands målarskola i Göteborg 1910-11 och vid Carl Wilhelmsons skola i Stockholm 1911-13. 1913 studerade han vid Academie Russe i Paris och
1914 vid La Palette med La Fauconnier och Dunoyer de Segonsac som lärare. Fram till 1928 vistades han mestadels på kontinenten där han företog resor till Italien, Spanien, Nordafrika, Tyskland och England.
Kreugers tidiga måleri präglas av efterkrigstidens moderata kubistiska tendenser. Senare utvecklade han ett mer realistiskt måleri med landskap och stadsbilder.