Örhängen, ett par, med trappslipade ametister, totalt ca 13,35 ct och odlade pärlor. Skruvstift. 8K guld. Höjd 2,5 cm. Totalvikt ca 6 g. Etui medföljer. Örhängen, ett par, med fasetterade lila stenar omgivs av små sötvattenspärlor. Med svensk kontrollstämpel. Skruvstift. 18K guld. Höjd 1,2 cm. Totalvikt ca 2 g. Etui medföljer.
Bruksslitage, mindre repor. Skruvsystemet till örhängen med trappslipade ametister, är troligen senare.