Ben och lister av mässing med dekor av rocailler och bladverk. Uppfällbart glasat lock med bakomliggande förvaring. Längd 40. Bredd 29. Höjd 26 cm.
Slitage, repor och märken. Sprickor. Mindre avslag. Fläckar. Nyckel saknas.