Egron Lundgren

(Sverige, 1815-1875)
Egron Lundgren
(Sverige, 1815-1875)

EGRON LUNDGREN, blyerts och akvarell på papper, monogramsignerad.

Helkroppsporträtt av spanjorska med vandringsstav. Ca 28 x 19,8 cm.

Ej examinerad ur ram, smärre fläckar och mindre repa.

Mest troligt utförd under Lundgrens spanska resa, 1849-1953. För hans vistelse där, se hans minnesanteckningar - En målares anteckningar, Italien och Spanien, 1870.

Utropspris
2 000 SEK