EGRON LUNDGREN, blyerts och akvarell på papper, monogramsignerad.
Helkroppsporträtt av spanjorska med vandringsstav. Ca 28 x 19,8 cm.
Ej examinerad ur ram, smärre fläckar och mindre repa.
Mest troligt utförd under Lundgrens spanska resa, 1849-1953. För hans vistelse där, se hans minnesanteckningar - En målares anteckningar, Italien och Spanien, 1870.