Fanerat med mahogny. Målad urtavla. Två lod och pendel medföljer. Höjd 211 cm. Nyckel finns.
Torrsprickor. Bakben saknas. Slitage, repor och märken. En lös listbit medföljer. Avslag på listbit samt del av listbit saknas.