SKULPTUR, glas, Göran Wärff, Kosta Boda, signerad.
Obelisk med stiliserad dekor. Märkt "Kosta 95690 WÄRFF". Höjd ca 24 cm.
Repor.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.