Allmoge
696977

BRUDPSALMBÖCKER, 3 stycken, allmoge, 1800-talets första hälft.

Dekor i brunt, grönt och rött. En ägarmärkt Brita PehrsDotter 1832. Tryckta i Stockholm 1830, 1843 samt 1848. Höjd 13-14,5 cm.

En saknar ett spänne. Slitage och fläckar. Ej fullständigt genomgångna.

Utropspris
1 200 SEK