TAKLAMPA samt LAMPETTER, ett par, smide. 1900-talets andra hälft.

Stomme i smidesjärn. 6 ljuspunkter med glaskupor, längd 113 cm. Bredd 55 cm. Höjd ca 32 cm. Ett par vägglampetter, höjd 42 cm.

Bruksslitage. En kupa med lagning. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK