Tenn. Underrede i ek. Hamrad dekor samt dekor av ekollon och blad i relief. Diameter 60 cm, höjd 60 cm. Tillbehör i form av tre stycken ytterfoder, en ask med lock, en tändstickshållare samt två askfat. Märkt K.E & Co Svenskt tenn E N8.
Smärre slitage. Repor och märken.