Verner von Heidenstam

(Sverige, 1859-1940)
Verner von Heidenstam
(Sverige, 1859-1940)

VERNER VON HEIDENSTAM, duk uppfäst på pannå, signerad V.Heidenstam.

Scen avbildande Verner von Heidenstam som munk och Gustaf Fröding som medeltida adelsman. 45 x 36

Färgbortfall, små nålhål från tidigare montering i hörnen. Duken något ojämnt uppfäst på pannån.

Proveniens

Gåva från konstnären, därefter i arv till nuvarande ägare.

Målningen avbildar en förmanande Verner von Heidenstam klädd i munkkåpa, och en överförfriskad Gustaf Fröding sitter på en stol och lyssnar. De båda skalderna var mycket goda vänner och vid Frödings begravning 1911 framfördes Heidenstams uppskattade dikt "Gustaf Frödings jordafärd", tonsatt av Hugo Alfvén.

Utropspris
6 000 SEK