TAKLAMPA, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets mitt, höjd ca 65 cm.
Gulmetall samt glas. Dubbla kupor i glas. Tre ljuspunkter. Diameter 55 cm.
Smärre bruksslitage. Anlöpningar, repor samt enstaka nagg. Ej funktionstestad.