KONSOLUR med KONSOL, Johan Rues, Wurm Wien, 1900-talets början.

Kinesiserande dekor mot röd botten. Urtavla med romerska och arabiska siffror. Pendel finns. Höjd 50 + 18, bred 32, djup 18 cm.

Slitage. Ej funktionstestad. Sprickor. Skavmärken. Anlöpningar på metallen. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK