STOLAR, 7 st, gustavianska, s k skrattstolar, sannolikt Lindome, sent 1700-tal/tidigt 1800-tal.

Målat trä. Genombrutna ryggbrickor. Kopplade ben. Klädda med domestik samt med överdrag.

Bruksslitage. Senare målning. Förstärkta under sitsar. Senare klädsel. Färgbortfall. Märken efter skadedjur. Sprickor. En stol ostabil.

Utropspris
6 000 SEK