FICKUR, gulddoublé, Elgin Natl Watch Co, 1900-talets första hälft.

Boett med dekor av bland annat hjortdjur. Vit urtavla med romerska siffror. Liten sekundvisare. Serienummer 2686283. Boettens diameter 54 mm.

Bruksslitage. Lagade visare med mindre spår av limrester på urtavla. Gravyr. Ställvis bortskavd förgyllning. Bygel saknas.

Utropspris
1 500 SEK