Atelier Fauni

(Finland)
Atelier Fauni
(Finland)

MUMINFIGUR, Atelier Fauni, Finland, 1950-60-tal.

Mumintrollet, höjd ca 12 cm. Tyg och läder.

Slitage. Fotsulor saknas. Skavt läder. En arm saknas. Svans saknas.

Formgivare

Atelier Fauni grundades av familjen Kuuskoski år 1952. Företaget tillverkade handgjorda figurer, som inkluderade både Faunis egna trollfigurer och Mumin-figurer. Materialen som användes var läder, konstpäls, filt och andra material. Eftersom produktionen var hantverksbaserad är varje figur unik på grund av variationer i material, färgsättning och detaljer. Under sina mest aktiva år på 1960-talet sysselsatte företaget över 150 personer. Verksamheten upphörde 1971, vilket innebär att alla Fauni-figurer idag är flera decennier gamla, något som ökar både deras samlarvärde och historiska betydelse.

Utropspris
1 500 SEK