FREDRIK KAYSER, soffa, modell "807", Vatne Lenestolfabrikk A/S, Norge, 1960-tal.

Svängd form. Brunmelerat tyg, Dynor med svart mönster. Metallunderrede fanerat med jakaranda. Överdrag till armlän medföljer. Plakettmärkt. Längd ca 230 cm.
CITES-intyg, giltigt inom EU, medföljer.
bidding if they intend to import this lot into another country.

Bruksslitage. Stommar med torkad stoppning. Smärre fläckar.

Utropspris
6 000 SEK