Helstock i trä. Dubbla avtryckare. Pipan märkt Gerling in Kiel. Stocken med påskrift "No 27 Danskt slaglåsgevär modell år 1843". Längd 128 cm.
Slitage. Repor. Senare påskrift. Senare lackering. Rost.