BÄGARE, silver, Olof Sedin, Gävle 1793. Vikt ca 305 gram.

Konisk. Bladhölstrad fotring. Lambrekängbård. Delvis förgylld. Graverad dekor av bladverk. Höjd 18. Diameter 14 cm.

Smärre bruksslitage. Några bucklor.

Utropspris
4 000 SEK