REVOLVERGEVÄR, 1800-talets tredje kvartal.

Trästock. Trumma för sex skott. Pipa med förlängning. Längd 112 cm.

Slitage. Hål och sprickor, delvis i trumman och pipan. Märken. Renoverat och kompletterat. Funktioner ej testade.

Utropspris
4 000 SEK