Kilian Zoll

(Sverige, 1818-1860)
Kilian Zoll
(Sverige, 1818-1860)

KILIAN ZOLL, tillskriven, oljemålning på duk.

Månskenslandskap med sovande yngling hemsökandes av sina drömmar. 66 x 52 cm.

Slitage. Duklagningar.

Konstnär

Kilian Zoll var en svensk bildkonstnär född i Hyllie, nära Malmö. Han studerade vid Konstakademierna i Stockholm och Köpenhamn, samt i Düsseldorf dit han reste tillsammans med Bengt Nordenberg och Marcus Larson, de tre tillhörde den så kallade Düsseldorfskolan. Zoll är känd för sina genremålningar, ofta föreställande äldre kvinnor och barn i en finstämd kolorit. Hans målningar återger folkliv i en nationalromantisk stil och hans figurer har en naiv charm. Under långa fotvandringar tecknade han flitigt av både landskap, städer, slott och herrgårdar och intresserade sig för de folkdräkter, som var på väg att försvinna ur bruk. Han genre- och allmogemålningar präglas av etnologisk detaljskärpa och fina människoskildringar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på Malmö Museum.

Utropspris
8 000 SEK