BROSCHER, 5 st, silver, bland annat David Andersen, Norge.

Brosch, bladformad i förgyllt silver med grön emalj dekor, Willy Winnaess för David Andersen, efter 1925. Längd ca 7 cm. Brosch, kvistformad, Gertrud Engel för A Michelsen, Stockholm, 1952. Signerad. Längd ca 6 cm. Brosch, blomsterformad, G Kaplans, Stockholm, 1950. Längd ca 4,5 cm. Tillsammans med två andra silver broscher. Totalvikt ca 50 g.

Slitage, repor, bucklor. Ställvis anlöpning. En av de broscherna som medföljer med ett blomster motiv saknas öglan för nålen så kan inte fastna. Nålen till broschen av David Andersen är lite sned.

Utropspris
1 500 SEK