Fanérad i olika träslag, bl a valnöt. Med dekor i intarsia. Urtavla i samt monogram i mässing. Pendel samt lod medföljer. Höjd ca 205 cm. Nyckel finns.
Slitage. Senare renoverat samt förstärkt. Skador, hål, sprickor. Ej funktionstestat. En nyckel saknas. Nyckel finns.