Mässingsfäste med lejonkappa och dekor av ankare på parerplåten. Parerplåt med fällbar del. Klinga med texten "Konungen" och "Fäderneslandet". Läderbalja med mässingsbeslag. Med portopé. Längd ca 90 cm.
Slitage. Repor.