Kandelabrar, troligen D Sutherland & Sons, Staffordshire, Storbritannien, 1865-75. Med bisvi figuriner på porslin sockel med stomme av mässing. Var och en med två ljusarmar och dropptråg i porslin. Numrerad 110. Höjd ca 34 cm. Bordspegel stämplad 'CC' också med bisvi figuriner på porslin sockel. Höjd ca 44 cm.
Underarm och delar av fingrarna saknas på figurinerna till bordspegeln. Några nagg till blomsterdekor omkring spegeln. Något saknas från handen av kvinnliga figurinen till kandelabrarna. Rosetterna saknas från jackan av manliga figurinen till kandelabrarna. Stommen till bordspegeln är löst. Repor. Ytsmuts.