SLAGLÅSPISTOL, 1800-talets första hälft.

Svartbetsad trästock. Mässingsbeslag. Längd 47 cm.

Slitage. Sprickor, avslag och hål. Lagningar. Renoverad. Kompletterad. Omarbetad från flintlås. Rost. Märken. Senare gravyr. Hanen fastnar ej i spänt läge.

Utropspris
1 500 SEK