JOSEPH MAGNUS STÄCK, Olja på duk, signerad och daterad 1855.
"Svenskt landskap". Duk 40 x 33 cm.
Gulnad fernissa, sliten.
Kammarherre AD Reuterskiöld.
Grevinnan Gabriella Reuterskiöld (född Oxenstierna), Ignelsö.
Gertrud Serner, "Joseph Magnus Stäck", 1934, upptagen i förteckningen under år 1855, kat nr 350.