TAKLAMPA, modell KP 101/R Jovi Oy Lahti, 1970-tal.

Målad metall, frostat glas. Bär tillverkarens stämpel. Längd 125 cm, höjd 65 cm.

Nagg på glasen, senare bemålning. Ej funktionstestad.

Utropspris
200 EUR