Madeleine Pyk – en samling F769

GOLVSPEGLAR, ett par, sk trymåer, senempire

Förgyllda och delvis bemålade, ramverk med skulpterad dekor av palmetter, utskjutande krön med dekor av rocaille, palmetter samt stiliserade kapitäl, ca 259 x 116 cm vardera

Anlupen. Ställvis slitage. Smärre dekorbortfall. Delvis senare förgyllning och bemålning. Några lister saknas. Lös dekordel medföljer.

Proveniens

Ekehem, Skåne.

Utropspris
20 000 SEK