Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
843150

Nils Strinning

(Sverige, 1917-2006)
Nils Strinning
(Sverige, 1917-2006)

BOKHYLLA, String, 1900-talets andra hälft.

Tre sektioner med underrede, lådplan/tidningshylla. Fanerad med teak. Märken efter etikett. Hyllplan bredd 78 cm. Gavel höjd 218 cm. Nyckel finns.

Slitage. Nyckel finns.

Formgivare

Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.

Utropspris
4 000 SEK