LJUSKRONA, Mässing, sk Malmkrona, 1900-talets mitt.

Stomme av mässing, åtta svängda ljusarmar, upptill dekor av man med svärd och sköld. Diameter ca 72, höjd ca 85 cm.

Slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK