OFFICERSVÄRJA, infanteri, M1922, Finland 1900-talets senare hälft.

Genombruten parerplåt med lejondekor. Klinga Solingen. Knopp dekorerad med Finlands heraldiska ros. Portopé. Svart metallbalja. Klingans längd 75 cm. Total längd 93 cm.

Smärre slitage.

Utropspris
400 EUR