Royal Copenhagen

(Danmark)
Royal Copenhagen
(Danmark)

MOCCA/TESERVIS, 23 delar, porslin, "Blå blomst", Kunglig Dansk, 1900-talets andra hälft.

Floral dekor av blommor i underglasyrblått. Av både första och andra sortering.

Fösta sortering:
2 kakfat varav ett på hög fot,
5 moccakoppar med fat + ett fat vilket endast medföljer,
ett par ljusstakar,
6 mindre assietter,
gräddkanna,
sockerskål utan lock vilket endast medföljer endast eftersom lock saknas.

Av andra sortering:
5 tekoppar med fat,
ett par ljusstakar.

Slitage. Märken och repor. 7 delar av andrasortering. Klisterrester efter etiketter.

Formgivare

Utropspris
2 000 SEK