FLINTLÅSPISTOL, Sverige, 1800-talets början.

Flankörpistol. Kolv av mörkbonat lövträ. Rund pipa och lås av järn. Mässingsdetaljer. På svansjärnet sitter ett högt ståndsikte. Märkt LBL samt 6. Längd 43 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage samt flertalet skador. Mässingsbeslag saknas vid pipan. Torrsprickor. Materialbortfall. Låset med skador. Förstärkningar.

Utropspris
3 500 SEK