ARNE JACOBSEN, "Sjuan". Modell 3117. daterad 1971 för Fritz Hansen, Danmark.
Fast stoppad klädsel av skinn. Stomme av förkromad metall på svarta plasthjul. Sitthöjd ca 46 cm.
Slitage. Torrsprickor. Något mindre genomgående hål. Mindre skador. Torkad stoppning.
Formgiven 1955
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.