Band av skinn med beslag och spännen av mässing. Försättsblad med gravyr föreställande Gustav II Adolf. Höjd 37,5 cm.
Omfattande slitage. Revor. Hål. Flertalet större fläckar. Skador. Sidor saknas. Ej genomgången.