GUSTAV II ADOLFS BIBEL, THET ÄR, ALL THEN HELGHA SCRIFFT, PÅ SWENSKO, Stockholm 1618.

Band av skinn med beslag och spännen av mässing. Försättsblad med gravyr föreställande Gustav II Adolf. Höjd 37,5 cm.

Omfattande slitage. Revor. Hål. Flertalet större fläckar. Skador. Sidor saknas. Ej genomgången.

Utropspris
3 000 SEK