SIDOBORD, ett par, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Fanerade med mahogny, sarglåda. Dekorbeslag av mässing, sarg med gallerkant, nedåt avsmalnande mässingskodda ben. Diameter 42, höjd 78 cm.

Fläckar. Slitage. Odör. Sprickor. Fanerskador. Mindre skador. En mässingsoning saknas. Lagningar.

Utropspris
2 000 SEK