PAUL HOFF OCH GERTRUD LÖNEGREN, figurin och vas, Gustavsberg och S:t Eriks Lervarufabrik, 1980- resp 1930-tal.
Vasen med dekor av fiskar och sjöväxter. Figurinen i form av fjällräv. Glaserade i grönt och svart respektive grått och brungrått. Stämpelmärkta. Höjd 12,5-21,5 cm.
Räven med repor och obetydlig glasyrmista. Vasen med obetydlig dekornagg.