STOP och PLUNTA, 2+1, tenn, 1700 -talets slut/1800-talets första hälft

Stop med gångjärnsförsett lock, uppåt avsmalnande form. Det mindre stopet med infälld avgjutning av Karl XIV Johan i profil, höjd ca 17-19,5 cm. Pluntan med skruvlock samt med graverade initialer och årtalet 1804. Pluntans höjd ca 10 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Lagningar. Bucklor. Gravyr. Mindre skador.

Utropspris
1 500 SEK