Design
884671

Einari Kyöstilä

(Finland, 1892-1981)
Einari Kyöstilä
(Finland, 1892-1981)

EINARI KYÖSTILÄ, karmstol, "Torni" Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1930-tal.

Mahogny stomme, rygg med justerbar lutning och löstagbara plymåer. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 61 cm, sitthöjd 50 cm, total höjd 93 cm.

Ställvis slitage. Renoverad.

Proveniens

Hotell Torni, Helsingfors.

"Nykyaikaisia Huonekaluja", förläggare Keravan Museo (Kervo museet) Sid. 30-33.

Einari Kyöstilä formgav stolen till Hotell Torni år 1931. Hotellets inredning utarbetades av Stockmanns ritkontor under ledning av Werner West.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hotel_Torni

Utropspris
300 EUR