SIDOBORD, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.

Mahognyfaner. Halvmåneformat med uppfällbar skiva, nedåt avsmalnande ben. Bredd 89 cm, djup 44 cm, höjd ca 76 cm. Diameter med skivan uppfälld 88 cm.

Ställvis omfattande slitage. Något vinglig.

Utropspris
150 EUR