GOLVUR, England, 1700-tal.

GOLVUR, England, 1700-tal.

Rak form. Fanerat med mahogny. Flankerande halvkolonetter samt kolonetter med mässingsbeslag. Huv med svängt profilerat krön, krönt av tre spiror varav en med dekor av rovfågel. Urtavla med både romerska och arabiska siffror, märkt " William Rooker, London" Lod och pendel finns. Bredd 56, höjd 247 cm. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor. Lagningar. Renoverad och kompletterad. Lös fot samt lös list fråm ena kortsidan, båda medföljer. Fanerskador. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK