Enrico Baj

(Italien, 1924-2003)
Enrico Baj
(Italien, 1924-2003)

ENRICO BAJ, signerad Baj, Èdition MAT, collection 65. Collage, textil och rep

"Personaggio decorato". 46 x 55 cm. Troligen ur upplagan om 100 exemplar, etiketten a tergo saknas.

Two of the sequins in detail just above the figures head are a bit loose.
Overall in good condition.

Jean Petit, "Catalogue de l'oeuvre graphique et des multiples d'Enrico Baj. Volume 1 1952-1970.", 1973, jämför bild figur 1 under rubriken "Multiples 1965-1970".

Utropspris
15 000 SEK