Design
898992

Marianne Westman

(Sverige, 1928-2017)
Marianne Westman
(Sverige, 1928-2017)

MARIANNE WESTMAN, 15 servisdelar, "Picknick", Rörstrand, i produktion 1956-1969.

Kanna, sex äggkoppar, två mattallrikar, två assietter, ugnsform, skål, karott samt karott med lock.

Kanna med sprickor i botten, en mattallrik och en assiette med flertalet nagg, skålen med flera nagg/avslag, karott med spricka på handtag. I övrigt slitage, missfärgningar och krackelyr.

Formgivare

Formgivaren, keramikern och textildesignern Marianne Westman (f. 1928) anses vara en av Sveriges främsta formgivare inom hushållsporslin. Efter studier på Konstfack fick hon fast anställning på Rörstrands porslinsfabrik. Där utvecklade hon porslinsserierna Mon Amie och Picknick, som numera anses vara moderna klassiker.

Under några år på 1970-talet arbetade Marianne Westman på Skrufs glasbruk, där hon gjorde ostbrickorna Provence och serien Le Chef. Mellan 1972 och 1993 frilansade hon på olika porslinsfabriker i Bayern i Tyskland och gjorde serviserna Kristina och Falun.

Utropspris
3 000 SEK