Sulpicius Severus, Sulpitii Severi Opera omnia quae extant. Ex officina Elzeviriana, Lugd. Batavor; Leiden, 1643

Samtida pergament. Graverad titelsida. 329 (9)s.

Slitage. Ställvis omfattande slitage. Klotter. Lös i ryggen.

Proveniens

Familjen von Schwerin, Skarhults slott.

Utropspris
1 500 SEK