Mörkbestad ek, rund skiva på fyra kopplade ben, diameter 128, höjd 78 cm.
Slitage. Repor. Smärre fläckar.
Gamla Hovrätten, Malmö.
Möjligen ritat av arkitekt Ivar Callmander.