NILS FOUGSTEDT, skål på fot med lock, patinerad brons, FAK, 1900-talets början.
Rund. På locket randdekor, knopp i form av fågel. Diameter 14,5 cm.
Bruksskick. Mindre bucklor på lockets kant.