Arne Jones E1299

TOILETTBORD/SMINKBORD med PALL, rokokostil, 1900-talets andra kvartal.

Svängda former. Mörkbetsat lövträ med skuren dekor. Fem lådor. Tredelad spegel. Bredd 136, djup 53, höjd 153 cm. Pall klädd med mönstrad textil, längd 60, höjd 48 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Fläckar. Repor. Senare klädsel. Nyckel finns.

Utropspris
3 000 SEK